Johann Georg Faust, a középkori mágus és alkimista alakja a történelem és a legendák határán lebeg. Születésének pontos éve is homályba vész (kb. 1480–1540 között élt). Összesen kilenc dokumentum létezik, amelyek bizonyítéknak tekinthetők létezésére de ezek is csak csekély információkat tartalmaznak.

Faust Dél-Németország számos városában megjelent. Orvosként, filozófiadoktorként, csodagyógyítóként, alkimistaként és jósként jelent meg egyben. Sokan azonban csak csalónak és szélhámosnak tartották.

Faust Staufenben

Faust vándorló tudósként és csodadoktorként járta a német területeket, és megérkezett élete utolsó szinterére Staufen im Breisgau városba. Staufen történelmileg jelentős borászatáról és középkori városi múltjáról ismert. A város akkori ura, Johann von Staufen megbízásából az alkímia titkos tudományának használatával próbálkozott aranycsinálással a város mellett található vában .

A legenda szerint azonban rossz üzletet kötött von Staufen: a várt arany helyett csak pusztulást hozott a városra, és Staufen végül a mágia fekete szellemeivel kapcsolatban maradt meg a történelem lapjain. A városban titokzatos mendemondák keltek szárnyra Faust démoni praktikáiról. A legenda szerint Faust nemcsak aranyat próbált előállítani , hanem halottak feltámasztásával is kísérletezett.

A fekete mágia mélyére merülve Faust próbálta feltámasztani a halottakat —a kísérleteihez a vár kriptájából exhumált holttesteket használt. A tudomány hajnalán egyes orvosok sírokból raboltattak el holtesteket, hogy azokon tanulmányozzák az emberi test titkait, talán Faust is egy korai képviselője volt ezeknek a tudósoknak. Mindenesetre , valószínűleg nagyon bizarr jelenetek játszódhattak le.

Végül a vár ura is megelégelte Faust sikertelen kísérleteit , és el akarta bocsátani.

A mai napig azt mondják, hogy a staufeni vár romjai között éjszakánként suttogásokat és kísérteties hangokat lehet hallani

Faust halála: Az Ördög végül eljött érte

1540 körül Staufen egyik fogadójában ,a Staufen im Breisgau-i “Hotel zum Löwen” -ben borzalmas halált halt . A legenda szerint Faust az Ördöggel kötött szerződésének utolsó éjszakáját töltötte a szobájában, és a hajnal halálos sikolyok közepette köszöntött rá a fogadóban tartózkodókra. A kétségbeesett sikolyokat már éjjel hallották de csak hajnalban mertek bekopogtatni. Miután semmilyen reakció nem történt betörték az ajtót.

Amikor a fogadós belépett, a szobát szétrombolva, a bútorokat szétroncsolva találta , Faust teste pedig szörnyű módon össze volt törve . Egyes források szerint villám csapott a helyiségbe , mások szerint a Sátán jött el, hogy a saját kezével tépte szét Faustot, a lelkét követelve.

A történet mély nyomot hagyott Staufen lakosaiban: a fentebb említett fogadóban máig emlékeztető tábla található Faust egykori tartózkodási helyéről, és a legenda szerint éjszakánként még mindig hallani lehet a kísérteties sikolyokat . A szoba amúgy kibérelhető ha valaki szereti a borzongató helyeket. Az épület homlokzatára fel van festve a végzetes jelenet és egy repedés is található rajta ami egyesek szerint akkor keletkezett amikor Faust meghalt a robbanásban… vagy az ördüg keze által.

Faust halála valóban 1540/41-re tehető. Valószínűleg egy rosszul elsült kémiai kísérletei során történt robbanás következtében halt meg. Holttestét “iszonyatosan deformált állapotban” találták megés arra a következtetésre jutottak, hogy maga az ördög vette birtokba a lelkét.

Faust: Az ember, akit a tudásvágy a pokolba taszított

Faust alakja végül irodalmi és filozófiai szimbólummá vált. Goethe „Faust” című drámája a legendát egy mélyebb emberi tragédiává formálta: a végzetes tudásvágy történetévé. Az alkimistából a modern ember archetípusa lett, aki az isteni hatalmat keresi, de végül a pusztulásba rohan.

Staufen ma egy bájos középkori kisváros Németország délnyugati részén, amely őrzi az egykor itt élt alkimista sötét örökségét. A városban járva az ódon utcákon sétálva talán még mindig érezhető valami a régi titkokból és a Faust-mítosz baljós árnyékából…